- 332
За прогнозами фахівців енергетичного сектора, майбутня зима буде значно складнішою за ту, яка була пройдена цього року. Коли в холодну пору споживання електроенергії зросте, знову доведеться вдатися до вимушених масових відключень електрики, навіть за умови, що нових пошкоджень не буде. Протягом року велися цілеспрямовані обстріли енергетичних об'єктів нашої країни окупантом, були потрапляння в 271 об'єкт, чим завдано колосальної шкоди енергосистемі України. І відновити всі об'єкти до початку сезону опалення майже неможливо.
Планові ремонтні та відновлювальні роботи зруйнованих та пошкоджених обстрілами блоків ТЕС ведуться, про що свідчать заяви виконавчого директора ДТЕК Дмитра Сахарука.
Поточні ремонти робимо п'ятий місяць поспіль: сім блоків зробили, ще стільки ж - у процесі. У 2023 році плануємо впорядкувати 27 блоків ТЕС. Також потрібно відновити 1,4 ГВт генеруючих потужностей.
Умови, в яких ми почнемо цю зиму, будуть набагато гіршими за ті, що були на початку минулої зими. Ми закінчили останній опалювальний сезон, коли 75% теплової генерації було зруйновано або пошкоджено. Цього не було в 2022 році.
Але фахівці дають однозначний прогноз, що за такий короткий термін навряд чи вдасться відремонтувати понад 50% потужностей.
Олександр Харченко (директор Центру дослідження енергетики) дає такі пояснення та прогнози:
Енергетична частина готується, ведеться велика робота з відновлення і високовольтних мереж, і генерації. Проте все зробити не вдасться. Як би ми не намагалися, навіть за наявності грошей, терміни виготовлення та доставки обладнання не дозволять впоратися з новим опалювальним сезоном. Високовольтну мережу буде відновлено максимум на 30-40% щодо її нормального стану.
Такий же невтішний прогноз дає і експерт в енергетичній галузі Геннадій Рябцев, вважаючи, що наступна зима буде набагато складнішою за попередню:
Чому кажуть, що може бути гірше, ніж торік? Через відсутність резерву потужностей, що генерують. Баланс у нас зараз не досить міцний.
Найбільшою проблемою, за словами голови парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса, є те, що підстанції компанії "Укренерго" практично не мають запасу міцності.
Ми залежимо від великих об'єктів, що генерують, які видають електроенергію через великі підстанції. Відповідно, критично важливе значення має запас міцності на тих підстанціях, а зараз він недостатній
Якщо Запорізької АЕС у системі не буде, то у нас будуть досить відчутні проблеми з генерацією. Розмір цього дефіциту, як мені особисто бачиться, перекрити імпортом ми не зможемо. Просто стільки імпорту ми не витягнемо. Тому взимку цілком можуть бути обмеження
Фахівці енергетичної галузі сподіваються, що, незважаючи на системні аварії, які швидше за все відбуватимуться з посиленням холодів, ситуацію все ж таки вдасться зберегти під контролем і загального блекауту не буде.
Системні аварії будуть. Вони будуть викликані обстрілами, підвищенням навантаження в мережах, аварійними зупинками енергоблоків. Однак про загальноукраїнський блекаут не йдеться
Як населенню підготуватися до зими
Що ж робити нам, пересічним громадянам, щоб зима не застала нас зненацька?
Експерти радять, як і минулої зими, запасатися павербанками та генераторами.
Якщо у вас є генератор, проведіть його техогляд і запасіться паливом. Те саме стосується потужних павербанків. Готуйтеся до того, що ці речі вам знадобляться. Імовірність такого сценарію дуже велика
Директор ДТЕК Сахарук також вважає, що не зайвим буде утеплення будинків. А Рябцев радить на випадок аварійних ситуацій підготувати у будинках автономні пристрої енергопостачання.
Обладнання є і ціни значно нижчі, ніж були на піку попиту. Краще вкластися зараз, ніж потім сидіти без електрики та пального. Українцям треба зрозуміти: до кінця війни проблеми з електроенергією не зникнуть. Труднощі будуть навіть після її закінчення, тож краще до цього бути готовим.
Спроби знищення енергосистеми України ворогом
Перший удар по наших енергооб'єктах росія зробила 10 жовтня 2022 року, після чого не залишала спроб позбавити мирне населення тепла, електрики та зв'язку взимку.
Графіки аварійних, екстрених та планових відключень електрики були задіяні в усіх регіонах України. Як бізнес, так і населення були змушені пристосуватися виживати в складних умовах, без електроенергії, використовуючи для своїх цілей генератори.
Минулий зимовий сезон 2022-23рр. виявився найскладнішим за весь час існування нашої незалежної України.
Енергетична система України була значною мірою знищена (її потужність скоротилася на 68%, потужність ядерної генерації – на 44%, ГЕС – на 29%). Майже половина основних високовольтних трансформаторів (42 із 94-х) отримали пошкодження або були повністю знищені.
Міністерство енергетики 9 липня 2023р. зробило свої заключні висновки за станом енергосистеми після множинних ударів.